OmaisOiva-kahvilat Lahdessa

klo 13–14.30, Päijänteenkatu 1, Lahti
Etäosallistumismahdollisuus (Teams)

Jos haluat osallistua kahvilaan etänä, ilmoittaudu mukaan info@phomaishoitajat.fi ja saat osallistumislinkin sähköpostiisi.

Kuinka huolehdin muististani osana hyvinvointiani 31.3. 
Aivot vaikuttavat kokonaisvaltaiseen hyvinvointiimme ja aivoterveys on muutakin kuin vain aivosairauksien puuttumista. Jokainen voi itse vaikuttaa siihen, että tekee aivoterveellisiä ja hyvinvointia tukevia valintoja. Aivoterveydestä kertomassa Päijät-Hämeen Muistiyhdistyksen asiantuntija.

Iloa ja ystävyyttä teemakahvila 14.4.
Omaishoitajaliitto viettää huhtikuussa Iloa ja ystävyyttä -teemakuukautta. Huhtikuun aikana Omaishoitajaliitto ja sen paikallisyhdistykset kannustavat omaishoitajia etsimään ja löytämään hyvää mieltä tuovia asioita arkeensa. Pienet ilon aiheet ja hetket vertaisten kanssa auttavat jaksamaan. Tule kahvilaan kuulemaan omakohtaisia kertomuksia ystävyydestä ja jaa halutessasi oma tarinasi.

Lääkkeettömät keinot hyvään uneen 28.4. 
Onko sinulla vaikeuksia nukahtaa? Heräätkö öisin, etkä saa enää unta?
Tule kuulemaan, miten voit lääkkeettömillä keinoilla tukea hyvää unta. Luennoitsijana uniterapeutti Susan Pihl.

Tutustuminen Lahden vesitorniin 12.5. 
Tervetuloa OmaisOiva-kahvilaan Lahden vesitorniin. Tilanpuutteen vuoksi vierailut porrastetaan noin klo 13–17.30 välille. 
Ilta-ajat on suunnattu ensisijaisesti työikäisille ja lapsiperheille. 
HUOM! Tilat eivät ole esteettömät.
Ilmoittautumiset ja lisätiedot 6.5. mennessä p. 0400 305 071/ Jaana

Tunnista nettihuijaus 26.5.
Saitko erikoisen viestin tai puhelun perintätoimiston, pankin tai poliisin nimissä? Mistä tietää, onko verkkokauppa luotettava? Miten tekoälyä hyödynnetään huijauksissa? Verkkorikolliset lähestyvät meitä tavallisia kuluttajia mitä erilaisemmilla keinoilla ja jokaisen on hyvä olla tietoinen, miten huijauksilta voi välttyä. Luennolla käydään esimerkkien avulla läpi ajankohtaisia netti- ja puhelinhuijauksia ja niiden tunnusmerkkejä. Opit tunnistamaan huijauksia ja tiedät mitä tehdä, jos tulet huijatuksi. 
Luennon asiantuntijana on Kuluttajaliiton kouluttaja Jaana Savolainen. Tervetuloa mukaan!